Ustawienia

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku Podlaskim prowadzi nowy nabór do służby przygotowawczej. Jest to rodzaj służby wprowadzony dla osób, które nigdy nie pełniły służby wojskowej. Głównym celem służby przygotowawczej jest wyszkolenie ochotników dające im możliwość podjęcia zawodowej służby wojskowej w możliwie najkrótszym czasie.

zostan zolnierzem w 2022 roku baner

Służbę przygotowawczą mogą pełnić zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy:

 • nie byli karani za przestępstwa umyślne,
 • posiadają obywatelstwo polskie,
 • posiadają odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,
 • wiek co najmniej osiemnaście lat i wykształcenie co najmniej gimnazjalne (bądź ukończone 8 klas szkoły podstawowej).

Uczestnicy szkolenia mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie, opiekę medyczną, ubezpieczenie, ulgowe przejazdy i urlopy. Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą przysługuje uposażenie zasadnicze tj. 1233 zł brutto oraz odprawa po zakończeniu służby - 2540 zł brutto. Dodatkowo w przypadku pracownika (umowa o pracę) pracodawca na okres trwania służby przygotowawczej ma obowiązek udzielić mu urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia. Okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się do stażu pracy.

NA CZYM POLEGA SZKOLENIE

Program szkolenia zawiera treści, których opanowanie jest niezbędne do objęcia pierwszych stanowisk służbowych w Wojsku Polskim. Obejmuje:

 • szkolenie zdalne (e-learning) przed wcieleniem do jednostki wojskowej,
 • 28-dniowe kształcenie podstawowe (stacjonarne w jednostkach wojskowych).

Szkolenie podstawowe jest jednakowe dla wszystkich. Obejmuje praktyczne zajęcia m.in. szkolenie strzeleckie, musztrę, obsługę broni. Służba przygotowawcza kończy się egzaminem podczas którego, sprawdza się  wiedzę i umiejętności wojskowe żołnierza w specjalności wojskowej - piechota zmechanizowana.

Podejmij wyzwanie! Zostań żołnierzem w 2022 roku! plakat 1

SŁUŻBA PRZYGOTOWAWCZA najkrótsza droga do zawodowej służby wojskowej.

DLA KOGO?

 • przeznaczona dla pełnoletnich
 • ochotników - kobiet i mężczyzn,
 • którzy wcześniej nie pełnili
 • czynnej służby wojskowej,
 • posiadają obywatelstwo polskie,
 • nie są karani sądownie oraz posiadają
 • zdolność fizyczną i psychiczną
 • do pełnienia czynnej służby wojskowej

GDZIE SIĘ ZGŁOSIĆ?

 • zaloguj się na www.zostanzolnierzem.pl
 • wyślij wniosek:
 • e-mailem na adres: wkubielskpodlaski©ron.mil.pl
 • listownie na adres: ul. Dubiażyńska 2, 17-100 Bielsk Podlaski
 • poprzez platformę EPUAP
 • złóż wniosek osobiście w WKU
 • zadzwoń: 261 398 072/073

TERMINY W 2022 r.

 • 07.02 - 05.03
 • 07.03 - 02.04
 • 04.04 - 30.04
 • 09.05 - 04.06
 • 06.06 - 02.07
 • 04.07 - 30.07
 • 01.08 - 26.08
 • 05.09 - 01.10
 • 03.10 - 29.10
 • 14.11 - 10.12

Podejmij wyzwanie! Zostań żołnierzem w 2022 roku! plakat 2

PRZEJDŹ POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE

W maksymalnie 2 dni przejdziesz badania psychologiczne i lekarskie w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim lub Siemiatyczach bez ponoszenia dodatkowych kosztów dojazdu. Jeśli wyniki będą pozytywne, otrzymasz kartę powołania na szkolenie, którego termin rozpoczęcia będzie dostosowany do Twoich preferencji.

WOJSKO ZAPEWNI CI:

 • comiesięczne wynagrodzenie oraz odprawę po odbyciu służby przygotowawczej
 • zakwaterowanie
 • wyżywienie
 • umundurowanie
 • opiekę medyczną
 • ubezpieczenie
 • ochronę stosunku pracy

ZŁÓŻ WNIOSEK

 • zaloguj się na: zostanzolnierzem.pl
 • osobiście w WKU
 • wyślij wniosek:
  • e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • listownie na adres:
   ul. Dubiażyńska 2,
   17-100 Bielsk Podlaski
  • poprzez platformę EPUAP

ZREALIZUJ SZKOLENIE

W ramach służby przygotowawczej przejdziesz szkolenie podstawowe (28 dni w korpusie szeregowych), zapoznasz się ze specyfiką służby wojskowej i sprzętem będącym na wyposażeniu wojska. Docelowym punktem będzie złożenie przysięgi wojskowej oraz pomyślnie zdany egzamin, dający możliwość udziału w kwalifikacjach do zawodowej służby wojskowej w Jednostkach Wojskowych Wojska Polskiego.