Projekty zakończone
Organizacja imprezy kulturalnej w miejscowości Czarna Wielka
W dniu 09.08.2014 r. w Czarnej Wielkiej odbyła się impreza w kulturalna „Dni Czarnej Wielkiej”, która organizowana była przez Ochotniczą Straż Pożarną w Czarnej Wielkiej. W trakcie imprezy główną atrakcją programu były występy zespołów ludowych Towarzystwa Kultury Białoruskiej.
Impreza była organizowana w ramach projektu „Organizacja imprezy kulturalnej w miejscowości Czarna Wielka”. Współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013.
Program "Na Własne Konto"
Gmina Grodzisk na podstawie podpisanej umowy w dniu 04.11.2013 r. uczestniczyła w programie "Na Własne Konto".
"Na Własne Konto" to program edukacji ekonomicznej, skierowany do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, którego pomysłodawcą i głównym wykonawcą jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
W ramach Programu uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii. W trakcie jednego tygodnia ferii zimowych, poprzez zabawę i gry edukacyjne uczestnicy programu poznali podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, które w założeniu umożliwią im lepszy start w dorosłe życie.
Podczas II semestru uczniowie wykorzystali zdobytą wiedzę w praktyce przygotowując pracę konkursową -młodzieżową gazetkę ekonomiczną skierowaną do społeczności lokalnej oraz mini biznes plan jej wydania.
Autorzy najlepszych prac zostali zaproszeni na finał konkursu do Warszawy, gdzie rywalizowali o roczne stypendia edukacyjne.
Celem programu „Na Własne Konto" było:
- poszerzanie wiedzy ekonomicznej uczniów,
- kształtowanie podstaw przedsiębiorczości,
- przekazanie umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej,
- zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych pomiędzy młodzieżą miejską, a młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich.
Od 27 do 31 stycznia 2014 roku w Zespole Szkół w Grodzisku odbyły się zajęcia z przedsiębiorczości i ekonomii z programu „Na Własne Konto". Poprzez zabawę i gry edukacyjne uczestnicy programu poznawali podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne. Uczestniczyło w nich 22 uczniów klas I i II Publicznego Gimnazjum w Grodzisku. Zajęcia prowadziła nauczycielka Alina Kosińska i student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W poniedziałek i wtorek zajęcia odbyły się w szkole. Uczniowie uczyli się ekonomii uczestnicząc w grach np.: Rynek jabłek, Fabryka książek, poznali podstawowe pojęcia ekonomiczne. W czwartek uczniowie złożyli wizytę lokalnemu przedsiębiorcy - Panu Mirosławowi Angielczykowi prowadzącemu działalność w Korycinach. Mogli bliżej zobaczyć jak wygląda zakład „Dary Natury”, jak odbywa się pakowanie herbatek, tłoczenie oleju z pestek dzikiej róży, rozdrabnianie ziół. Na zajęcia w piątek przybył również kierownik Banku Pekao oddział w Ciechanowcu. Przedstawił prezentację obrazującą min. rozwój telefonii komórkowej, jak łatwo można płacić telefonem komórkowym w sklepie i zaprosił do siedziby banku w Ciechanowcu.
Program „Na Własne Konto" był realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000" im. M. Rataja.
Gmina Grodzisk zrealizowała zadanie pn.:
"Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Grodzisk"
współfinansowane ze środków WFOŚiGW i NFOŚiGW.
Gmina Grodzisk informuje, że realizacja zadania pn.”.Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Grodzisk” była dotowana na podstawie umowy nr 124/13/B-OZ/AZ-29/DA z dnia 4 lipca 2013r. zawartej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Zadanie było dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego pod nazwą „Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne, Część III – Usuwanie wyrobów zawierających azbest” oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Zakup samochodów strażackich
FUNDUSZE EUROPEJSKIE - DLA ROZWOJU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013
Oś priorytetowa 5. Rozwój infrastruktury ochrony środowiska
Działanie 5.2 Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska
"Zakup specjalistycznych samochodów ratowniczo - gaśniczych na potrzeby Gminy Grodzisk"
Całkowita wartość inwestycji 2 310 473,38 zł
Kwota dofinansowania z Europejskiego 1 940 797,60 zł
Funduszu Rozwoju Regionalnego
Centra Kształcenia na Odległość na Wsiach
Projekt „Centra kształcenia na odległość na wsiach” był dofinansowywany z funduszy Unii Europejskiej (ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, Priorytet 2 Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy, Działanie 2.1 Zwiększenie dostępu do edukacji-promocja kształcenia przez całe życie, Schemat a) Zmniejszenie dysproporcji pomiędzy wsią a miastem).
Do udziału w projekcie zaproszone były osoby pragnące podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, zdobyć nowe umiejętności, zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Projekt adresowany był w szczególności do osób z utrudnionym dostępem do edukacji, między innymi do osób niepełnosprawnych, a także tych, którzy ze względów czasowych czy finansowych nie decydują się na dojazdy do oddalonych, większych ośrodków edukacyjnych.
Centrum Kształcenia w gminie Grodzisk zlokalizowane było w budynku Urzędu Gminy Grodzisk.
Centrum wyposażone było w:
- 10 komputerów z dostępem do internetu,
- niezbędne oprogramowanie w tym oprogramowanie specjalistyczne,
- komplet urządzeń peryferyjnych dla osób niepełnosprawnych,
- telefax,
- drukarkę,
- zdalny dostęp do platformy e-learningowej,
- zdalny dostęp do innowacyjnych materiałów dydaktycznych.
Budowa nadbużańskiej szerokopasmowej sieci dystrybucyjnej
Projekt „Budowa nadbużańskiej szerokopasmowej sieci dystrybucyjnej - realizacja I i II etapu"
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013
Oś priorytetowa 4. Społeczeństwo informacyjne
Działanie 4.1 Społeczeństwo informacyjne
Projekt pt: „Budowa nadbużańskiej szerokopasmowej sieci dystrybucyjnej-realizacja I i II etapu” przewiduje budowę sieci dystrybucyjnej, dostępnej na równych zasadach dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych i zarządzanej przez niezależnego operatora nie prowadzącego działalności na rynku detalicznym. Sieć powstanie na terenie 13 gmin powiatu siemiatyckiego, bielskiego oraz wysokomazowieckiego. Sieć budowana będzie w następujących samorządach: Gmina Drohiczyn, Gmina Ciechanowiec, Gmina Dziadkowice, Gmina Grodzisk, Gmina Mielnik, Gmina Milejczyce, Gmina Nurzec - Stacja, Gmina Siemiatycze, Gmina Perlejewo, Misto Brańsk, Gmina Brańsk, Gmina Rudka. Projekt w części inwestycyjnej składać się będzie z następujących elementów:
•Budowa infrastruktury światłowodowej.
•Dostawa, instalacja, uruchomienie światłowodowych urządzeń aktywnych.
•Dostawa, instalacja, uruchomienie Publicznych Punktów Dostępu do Internetu (PIAP).
•Dostawa, instalacja i uruchomienie Centrum Nadzoru Sieci.
Całkowite nakłady inwestycyjne wyniosą 39 466 401,32 zł.
Projekt realizowany jest w partnerstwie na mocy porozumienia w sprawie wspólnej realizacji zawartego dnia 28 stycznia 2010 r. w Siemiatyczach oraz aneksu zawartego dnia 21.02.2010 r. w Drohiczynie pomiędzy 13 jednostkami samorządu terytorialnego. W ramach porozumienia ustalono iż Liderem Projektu będzie Gmina Drohiczyn. Pozostałe strony przyjmują status Partnerów. Lider będzie reprezentował wszystkie umawiające się strony, będzie odpowiadał za sprawozdawczość, rozliczenie i zarządzanie w trakcie realizacji przedsięwzięciem.
Źródła finansowania:
Dofinansowanie EFRR i budżet państwa - 33 546 441,12 PLN
Wkład własny z budżetów gmin - 5 919 960,20 PLN
Okres realizacji:
-prace przygotowawcze: I kw. 2010-II kw. 2013
-prace inwestycyjne: III kw. 2013-IV kw. 2014
-zakończenie realizacji projektu: I kw. 2015